خواص دمنوش بیدمشک در طب سنتی

۸ مهر ۱۳۹۷
خواص دمنوش بیدمشک در طب سنتی

بیدمشک از خانواده و نژاد بید است، اندازه آن کوچک تر از نژاد معمولی آن است. بیدمشک درختی بهاره شناخته می شود، که در میان دیگر درختان اولین شکوفه ها  مال این گیاه است. هرجه رنگ گل های این درخت بیشتر باشند، از نوع مرغوب تری محسوب می شوند. این گیاه در ایران درمنطقه شمال غربی وجود دارد و از جمله خواص این گیاه، تقویت قلب ، آرامش دهنده اعصاب و روان و تقویت کننده قوای جنسی است. مصرف این گیاه دستگاه گوارش را تقویت و اشتها را افزایش می دهد،صرف دمنوش این گیاه باعث پاک شدن معده و روده از انگل ها و کرم ها می شودپ

      از شناخته شده ترین خواص دمنوش بیدمشک آرام بخش بودن و خواب آور بودن آن است. به اعتقاد طب سنتی بیدمشک مقوی قلب و دستگاه گوارش و ملین است، همچنین دمنوش این گیاه درمان بیماری های عصبی ، درد عضله و روماتیسم است.

بیدمشک با دارا بودن ترکیباتی نظیر ژرانیون سالیسین و تانن، دارویی مقوی قلب ، آرامش بخش و درمان کننده درد و از بین برنده خستگی است.

خانواده های آذربایجانی در اوایل بهار طبق آیین و سنت های گذشته به تهیه عرق این گیاه روی می آورند و با آیین های خاص و به شکل سنتی این کار را انجام می دهند.

نوشیدن دمنوش بیدمشک باعث کاهش قند خون می شود البته به شرطی که با شیرین کننده قندی مصرف نشود.

نوع مصرف:

به میزان پنجاه گرم از برگ خشک بیدمشک یا گل خشک آن را در هزار سی سی آب جوش به مدت پانزده دقیقه دم آورده و پس از خنک شدن میل کنید.

از دیگر خواص بیدمشک در درمان بیماری ها:

تقویت قلب: با ترکیب نصف استکان عصاره بیدمشک، آب و مقداری شیرین کننده طبیعی یا غیر طبیعی، شربت بیدمشک تهیه کنید و گاها بنوشید.

آرام بخش: روزانه دو فنجان دمنوش بیدمشک به سلامت اعصاب و روان و درمان افسردگی کمک شایان می کند.

بی خوابی: به میزان پانزده گرم از برگ بیدمشک و پانزده گرم از گل آن را با میزان یک لیوان آب دم کرده، و نیم ساعت قبل از خواب میل نمایید.

تب : به میزان بیست گرم از پوست و سر شاخه گیاه بیدمشک را به مدت یک ساعت در یک لیوان آب سرد قرار دهید. سپس به مدت دو دقیقه بر روی شعله جوش آورده و بیست دقیقه بعد آن را صاف کنید. قبل از هربار صرف وعده های روزانه به فاصله نیم ساعت میل نمایید.

درمان جوش پوستی :  با مخلوط کردن خاکستر پوست درخت بیدمشک و سرکه و عرق آویشن ضمادی تهیه کرده و بر روی پوست خود قرار دهید.

ورم تحال:  به میزان سی گرم از برگ درخت بیدمشک را در یک لیتر آب جوش دم آورده و دوبار در روز به فاصله هفت الی هشت ساعت ( ترجیحا ده صبح و پنج عصر)  میل نمایید. 

درد رحم:  روزانه سه فنجان از دمنوش بیدمشک میل نمایید جهت درمان درد در ناحیه رحم.

روماتیسم:  میزان بیست گرم از سرشاخه درخت بیدمشک به همراه بیست گرم از پوست این گیاه را به مدت یک دقیقه در یک لیوان آب سرد خیسانده و سپس به مدت یک دقیقه بر روی شعله جوش آورید، بعد از گذشت یک ساعت آن را صاف کرده و تا بهبودی کامل بعد از هر وعده غذایی میل نمایید.

اسکاریس:  به مقدار بیست گرم از پوست درخت بیدمشک به همراه مقدار بیست گرم از برگ این گیاه را در میزان پنج لیتر آب کمی بجوشانید سپس بعد از صاف کردن آن را داخل پوار بریزی و دو نوبت در هفته به صورت شیافت از راه مقعد مصرف نمایید.

سنگ صفرا: به میزان بیست و پنج گرم از گل خشک شده بیدمشک را به مدت ده دقیقه در یک لیوان آب روی حرارت قرار دهید اما نگذارید بجوشد. سپس آن را صاف کنید و به مدت ده روز بعد از هربار صرف وعده غذایی آن را با فاصله نیم ساعت میل نمایید.

موارد احتیاط و منع مصرف دمنوش بیدمشک

بیدمشک قند خون را کاهش میدهد، لذا افرادی که دچار قند خون پایین اند، از مصرف زیاد دمنوش و متعلقات این گیاه اجتناب کنند و ترجیحا با شیرین کننده ها مصرف نمایند. کودکان با سن کمتر از دوسال و بانوان باردار و بچه شیر ده با احتیاط از این دمنوش استفاده کنند. اشخاص زیر شانزده سال که از سرما خوردگی و آنفولانزا یا آبله مرغان رنج می برند، و افرادی که دچار زخم دستگاه گوارشی ، کاستریت و نفخ هستند، از مصرف این گیاه و دمنوش آن اجتناب نمایند.

دسته بندی:

ثبت نظر جدید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*