طرز تهیه دمنوش بادرنجبویه

۲۷ شهریور ۱۳۹۷
طرز تهیه دمنوش بادرنجبویه

بادرنج بویه (بادرشبی) از خانواده نعنا سانان است.  میعادگاه اصلی آن شرق مدیترانه است، طبع آن گرم و خشک است و مزاج اش صفراوی. در درمان بیماری های قلب ، معده و روده تجویز می شود، تاثیر آرامبخش در اعصاب و روان داشته و ضد افسردگی است.
ابو علی سینا پزشک نامی ایرانی جهت تقویت قلب و درمان ناراحتی اعصاب و روان آن را تجویز مینموده. نوشیدن دمنوش این گیاه فشار خون را بالا برده و و برای بهبود حالت تهوع، اعصاب و افسردگی و پیشگیری از سرما خوردگی خاصیت دارد.
این دمنوش معرق است و در طب سنتی برای خواص سرما خوردگی و تب بر بودن آن استفاده می شود. همچنین مصرف آن بعد از صرف غذا موجب هضم بهتر غذا و تقویت دستگاه گوارش بدن می شود.
همچنین مصرف دمنوش بادرنجبویه در مداوای بیش فعالی ، قوه تمرکز و تحریک پذیر بودن کودکان بالای هفت سال تاثیر ثابت شده ای دارد. مشاهده شده است که حدود بیش از دوازده درصد جمعیت ایالات متحده و بسیاری از مردم جهان با مشکل تیروئید مواجه اند. که پرکاری و کم کاری تیروئید بخش اعظم این آمار را در بر می گیرد، در همین جهت ثابت شده است که مصرف بادرنجبویه برای بهبود پرکاری تیروئید مفید می باشد.

 

قلب و کبد

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که مصرف این گیاه روی ساز و کار و پالس های الکتریک قلب موثر است. همچنین از گذشته در طلب سنتی از این گیاه برای درمان تپش قلب استفاده می کنند.
همچنین به این نظر می رسد مصرف این دمنوش تاثیر به سزایی در سیستم آریتمی قلب دارد، همچنین تپش نابهنگام را جلوگیری کرده و ضربان بالای قلب را درمان می کند.

قبل از مصرف به این نکات توجه نمایید

با وجود خواص بسیار دمنوش این گیاه، نوشیدن بسیار آن موجب پیش آمدن عوارض جانبی برای دستگاه گوارش انسان می شود، همچنین افرادی که گرم مزاج اند در مصرف آن باید دقت نمایند، و بهتر است در این مورد این دمنوش را همراه گل بنفشه و یا با سکنجبین میل شود.
بانوان باردار و آن هایی که بچه شیرخوار دارند، افراد مبتلا به اختلال هورمونی تیروئید ، افرادی که از بیماری سیاه چشم رنج می برند و کسانی که به آسپرین حساسیت دارند بهتر است از نوشیدن دمنوش این گیاه صرف نظر کنند.

تداخل دارویی

مصرف دمنوش بادرنجبویه در حین مصرف داروهایی نظیر ، داروهای ضد صرع ( کاربامازپین، فنی تونین و والپرات سدیم) ، داروهای باربیتورات ، بنزودیازپین و داروهای خواب آور ممکن است موجب کاهش تاثیر دوره درمان این دارو ها و یا تداخل با آن ها بینجامد.
بهتر است قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشوردت نمایید.

توجه کنید که:

در صورت بروز هرگونه حساسیت و یا هرگونه عوارض جانبی از مصرف آن صرف نظر کرده و سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

طرز تهیه دمنوش بادرنجبویه

برگ خشک بادرنجبویه را درون قوری ریخته و به ازای پنجاه گرم از آن پانصد میلی لیتر آب جوش اضافه کنید، سپس به مدت پانزده دقیقه صبر کرده و دمنوش خود را میل نمایید. توجه کنید که این میزان برای مصرف سه نفر کافی می باشد.

دسته بندی:

ثبت نظر جدید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*