طرز تهیه دمنوش شاتره

۳ مهر ۱۳۹۷

 

Fumaria officinalis

گیاه شاتره از خانواده گیاهان علفی است، عمری یک ساله دارد، ارتفاع این گیاه به هشتاد سانتی متر میرسد و در طب سنتی بیشتر به خاطر جنبه درمانی آن برای کبد شناخته شده است.
شاتره یک گیاه بهاره است، و به صورت پراکنده در مزرعه، باغ، جاده یافت می شود. گل های کوچکی دارد که رنگ آن سفید مایل بنفش می باشد.

خواص مهم شاتره

مصرف روزانه تا سه استکان از دمنوش شاتره، سموم جمع شده در کبد را دفع کرده و از آن محافظت می کند.

مصرف دمنوش این گیاه به صورت مصرف  یک هفته ای و فاصله دو هفته بعد از هر دوره برای تقویت مزاج انسان بسیار موثر است.

به میزان سی گرم از این گیاه را در نیم لیتر آب بجوشانید، سپس تبخال را با آن شست و شو دهید، یا به عنوان دهان شویه، این دمنوش را مزمزه کنید تا از شر عفونت لثه خلاص شوید.

تقویت معده و دستگاه گوارش یکی دیگر از خواص این گیاه است، به این منظور برگ این گیاه را با عسل و تمبر هندی مخلوط کرده و مصرف نمایید. همچنین این دمنو اشتها آور بوده و در درمان بیماری یرقان استفاده دارد. از دیگر خواص این دمنوش میتوان به مدور بودن آن اشاره کرد، که همین دلیلی است برای خاصیت مصفی خون بودن این دمنوش.

به جهت درمان کهیر، مخلوط شاتره ، صدر و ماست را به عنوان شست و شو دهنده بدن استفاده کنید. همچنین برای بهبود زخم نیش زنبور، از این ضماد این گیاه استفاده نمایید.

از دیگر خواص این گیاه، کاهش فشار خون و کلسترول می باشد.

مصرف عرق شاتره در دو نوبت صبح و عصر، مشکلات صفرا را بهبود می دهد.

در طب سنتی به بانوانی که به سن یائسگی نرسیده اما دچار قطع قاعدگی ، یا به عبارتی یائسگی زود رس گشته اند، توصیه می شود، به مدت هشت روز دمنوش شاتره میل نمایند، سپس اگر تا ده روز دچار قائدگی نشدند، هشت روز دیگر از این دمنوش استفاده نماییند.

طبع باور طب سنتی، شاتره متعادل کننده اخلاط سه گانه است.

در کل گیاه شاتره را به عنوان بهبود دهنده مشکلات پوستی و سرطانی نام می برند.

اسید فوماریک موجود در این گیاه را دلیلی برای خاصیت درمانی این گیاه جهت بیماری های پوستی مانند اگزما می دانند.

جهت جوش و خارش پوست از مخلوط چهار گرم شاتره به همراه یک چهارم لیتر آب آن را به مدت بیست دقیقه  دم کرده و روزی سه بار میل نمایید.

جهت درمان اگزما چهار گرم شاتره خشک را در یک چهارم لیتر آب دم کرده و روزی سه بار میل کنید. همچنین شصت گرم از این گیاه را در یک لیتر آب جوشانده و محل اگزما را با آن شست و شو دهید.

جهت تسکین دادن درد ، بند آوردن خون ریزی، سم زدایی، بیماری های انگلی ، و یبوست از این گیاه استفاده میکنند. همچنین در کشور های خارجی نظیر آلمان و فرانسه پزشکان مصرف این گیاه را جهت تصفیه خون پیشنهاد می کنند.

 

عوارض جانبی این گیاه

مصرف بیش از حد فرآورده های این گیاه ممکن است موجب تشنج ، لرز و در مواردی حتی مرگ شود. حتی مصرف بیش از اندازه این گیاه میتواند موجب فلج عضلات صاف و دستگاه تنفسی گردد.

 

 

دسته بندی:

ثبت نظر جدید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*